sigatalaxana@gmail.com

ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ Δ.Ν.Τ. ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ Η ΕΞΕΓΕΡΣΗ

Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου 2010

Η εκθρόνιση των Ισπανών και τα «καρύδια» του Μίλος

Οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές του 2006 και Πρωταθλητές Ευρώπης το 2009 έπεσαν στο καναβάτσο. Η Σερβία νίκησε με 92-89 την Ισπανία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντομπάσκετ της Τουρκίας. Κορυφαίοι για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς οι Βελίτσκοβιτς και Κέσελι. Οι Σέρβοι περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στους «4» που θα προκύψει από το ζευγάρι
Τουρκία-Σλοβενία. Με απίστευτο τρίποντο του Τεόντοσιτς κρίθηκε το ματς. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού σκόραρε από τα οκτώ μέτρα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Το ματς

Το παιχνίδι είχε έναν δαιμονιώδη ρυθμό στο ξεκίνημα του. Οι Σέρβοι με τους Μπιέλιτσα και Βελίτσκοβιτς να «πυροβολούν» από παντού και κυρίως πίσω από τα 6.25, προηγήθηκαν με 20-13 την ίδια ώρα που μόνο ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο έβρισκε τον στόχο από την άλλη πλευρά. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έφτασε ακόμη και στο +10 (23-13), αλλά οι Ισπανοί με επιμέρους σκορ 8-4 στο τελευταίο δίλεπτο κατάφεραν να μειώσουν σε 27-23 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι «φούριας ρόχας» βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου και έτσι μείωσαν (29-28) έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Μίλος Τεόντοσιτς έδειξε να έχει αφήσει πίσω του μια και καλή την κακή εμφάνιση με την Κροατία και θύμισε τον Τεόντοσιτς του Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας. Έτσι οι «πλάβι» προηγήθηκαν με 40-32, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Χόρχε Γκαρμπαχόσα, όμως, είχε έτοιμες τις «απαντήσεις» και με συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 42-38. Πλην του Ναβάρο, κανείς άλλος Ισπανός δεν συνέχισε να δίνει λύσεις στην επίθεση. Από την άλλη πλευρά, ο Κέσελι «πυροβολούσε» πίσω από τα 6.25 με τους Σέρβους να προηγούνται 49-41 στο πρώτο ημίχρονο.

Μέσα σε 1:30’’ λεπτό οι Ισπανοί έτρεξαν σερί 10-0 και κατάφεραν να προηγηθούν με 51-49 μετά από αρκετή ώρα. Ο Νόβισα Βελίτσκοβιτς, όμως, ήταν ασταμάτητος και με συνεχόμενους πόντους μετέτρεψε το 62-59 υπέρ των Ισπανών σε 65-62 υπέρ της ομάδας του για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με την Σερβία να προηγείται 67-64.

Σαβάνοβιτς και Κέσελι ήταν οι κρυφοί… άσοι του Ντούσαν Ίβκοβιτς. Οι δύο παίκτες ήταν εξαιρετικοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και έδωσαν προβάδισμα οκτώ πόντων στην ομάδα τους (77-69) την ώρα που οι Ισπανοί περίμεναν τα πάντα από τον Ναβάρο.

Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο, όμως, επέστρεψε (83-79) χάρη στον Χουάν Κάρλος Ναβάρο, αλλά οι Σέρβοι ήταν σε μαγική μέρα πίσω από τα 6.25 και η διαφορά πήγε και πάλι στους οκτώ (86-78) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ματς. Οι Ισπανοί έδειξαν να έχουν σφυγμό και επέστρεψαν και πάλι στο ματς κάνοντας σερί 6-0 και μειώνοντας σε 86-84, δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο Κέσελι πέτυχε ένα πολύ μεγάλο τρίποντο με σπάσιμο μέσης και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του πέντε πόντων (89-84). Οι Ισπανοί ισοφάρισαν (89-89) με τους Ναβάρο και Γκασόλ και οι Σέρβοι είχαν την τελευταία επίθεση του ματς. Ο Τεόντοσιτς πήρε την τελευταία επίθεση και με τρίποντο από τα οκτώ (!) μέτρα έκανε το 92-89.

Δεκάλεπτα: 27-23, 49-41, 67-64, 92-89

Σερβία (Ίβκοβιτς): Τεόντοσιτς 12, Τέπιτς 2, Ράσιτς, Πάουνιτς, Μπιέλιτσα 14, Μάρκοβιτς, Σαβάνοβιτς 15, Κέσελι 17, Κρστιτς 13, Πέροβιτς 2 , Βελίτσκοβιτς 17

Ισπανία (Σκαριόλο): Σαν Εμετέριο, Φερνάντεθ 15, Ρούμπιο 3, Ναβάρο 27, Λόπεθ, Ρέγες 2, Βάσκεθ 4, Γιουλ 4, Γκασόλ 13, Μουμπρού 3, Γαρμπαχόθα 18