ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ Δ.Ν.Τ. ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ Η ΕΞΕΓΕΡΣΗ

Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2011

Απίστευτο: ΑΕΚ-Ολυμπιακός Βόλου 0-4!

Πιο βαριά εντός έδρας ήττα από το 1972

Απίστευτο και όμως αληθινό: ΑΕΚ-Ολυμπιακός Βόλου 0-4 στο Ολυμπιακό Στάδιο, τρεις μόνο μέρες μετά το θρίαμβο του “δικεφάλου” στο κύπελλο επί του Παναθηναϊκού. Μεγαλειώδης εμφάνιση της θεσσαλικής ομάδας που σκόραρε με Σανκαρέ (12'), Ούμπιντες (19'), Μόνχε (61') και Καπετάνο. Έντονες αποδοκιμασίες αλλά και
ένταση στο τέλος, μετά την πιο βαριά εντός έδρας ήττα της ΑΕΚ από τη σεζόν 1972-73 και το 1-5 από τον Ολυμπιακό.

Το φιλμ του αγώνα:
10' Ο Ούμπιντες έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μόνχε έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Σάχα έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
11' ΓΚΟΛ (0-1): Ο Καπετάνος εκτελεί το κόρνερ, ο Σάχα κάνει λάθος έξοδο και ο Σανκαρέ με κεφαλιά δίνει προβάδισμα στον Ολυμπιακό Βόλου.
18' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου, με τον Καπετάνο να σουτάρει άουτ από καλή θέση.
19' ΓΚΟΛ (0-2): Ακόμα μία εξαιρετική αντεπίθεση για τους Βολιώτες, που καταλήγει σε γκολ. Ο Μόνχε έδωσε στον Ούμπιντες κι εκείνος νίκησε στο τετ α τετ τον Σάχα.
26' Πρώτο σουτ της ΑΕΚ με τον Σκόκο. Η μπάλα πέρασε άουτ.
43' Ο Γιάχιτς πιάνει την κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ του Λεονάρντο, ο Γιακούποβιτς διώχνει και στην επαναφορά της μπάλας, ο Σκόκο σουτάρει στα σώματα.
47' Ο Νασούτι έπιασε την κεφαλιά από κοντά, αλλά ο Γιακούποβιτς μπλόκαρε.
53' Έξυπνη μπαλιά του Σκόκο, ο Λυμπερόπουλος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Γιακούποβιτς μπλόκαρε και πάλι.
58' Ο Γιακούποβιτς έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ μετά το σουτ που έκανε ο Σκόκο.
61' ΓΚΟΛ (0-3): Ο Καράμπελας έκανε το λάθος, ο Μπρέσκα έφυγε στην κόντρα και την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα στον Μόνχε, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0.
67' Ο Μητρόπουλος έπιασε την κεφαλιά από κοντά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
80' ΓΚΟΛ (0-4): Ο Μπρέσκα βρήκε ωραία τον Καπετάνο που με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.
ΣΚΟΡΕΡ: 11' Σανκαρέ, 19' Ούμπιντες, 61' Μόνχε, 80' Καπετάνος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάνταλος (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάκος, Καράμπελας, Αργυρίου – Αλβάρες, Ρόκκας, Μόνχε
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γιάχιτς, Καράμπελας, Νασούτι, Δέλλας (20' λ.τ. Αργυρίου), Μάκος (75' Γκερέιρο), Ντιόπ, Λαγός (38' Λεονάρντο), Λυμπερόπουλος, Σκόκο, Μπλάνκο
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιώλης): Γιακούποβιτς, Ζέλεσι, Ρόκας, Τόμας, Σανκαρέ, Καπετάνος, Άλβαρες, Ούμπιντες (52' λ.τ. Μητρόπουλος), Μπρέσκα, Μόνχε, Σολάκης (62' Μαρτίν)